Počeo delimični remont
BOR – U Topionici i rafinaciji bakra Bor noćas je počeo delimični remont nove topionice i fabrike sumporne kiseline. Cilj je da se potpuno saniraju posledice požara koji je izbio krajem marta 2015. u novoj Fabrici sumporne kiseline, a svi radovi bi trebalo da budu završeni u roku od pet dana. Požar koji je krajem marta 2015. godine izbio u novoj fabrici sumporne kiseline rudarsko topioničarskog basena Bor napravio je dosta problema u procesu proizvodnje i predstavlja glavni uzrok za epizodna zagađenja kojih je bilo poslednjih meseci u Boru. Kako bi u potpunosti otklonili posledice požara, u novim pirometalurškim postrojenjima počeo je delimičan remont, a najznačajnije je saniranje dela nove fabrike sumporne kiseline, koji je namenjen za izvlačenje gasova iz topionice, gde je i izbio požar. Kapacitet ovog dela bio je drastično smanjen, zbog čega je povremeno deo gasova ispuštan u atmosfertu. Krivica za izbijanje požara je, kako kažu u RTB-u Bor, na projektantima, kanadskoj kompaniji SNC Lavalin. Delimični remont trebalo bi potpuno da sanira ovaj problem.
„U svakom trenutku na terenu imamo dežurne službe vatrogasne i hitne pomoći. Popravićemo sve što je marta prošle godine stradalo u požaru. Posao je ozbiljan, pristupili smo mu veoma odgovorno i obavićemo sve u roku. Tri su ključne stvari – mokri elektrostatički filter, kontaktni i kotao utilizator. Za ovaj remont pripremali smo se više od godinu dana i sada, kada je konačno stiglo sve od opreme što nam je trebalo, nema stajanja dok ne uspostavimo projektovanu vuču gasova iz Topionice ka Sumpornoj. Saniraće se zona „D“ u filteru, zameniće se elektrodni sistem, prosejati i dopuniti kontaktna masu u prvoj etaži kontaktnog kotla. Pošto smo već morali da stanemo, a svaki dan zastoja je skup jer ne dajemo bakar od koga živimo, servisiraćemo i usput detaljno pregledati i ostalu opremu na celoj liniji. Proverićemo sve gasovode i kako dihtuju svi revizioni otvori, rad svih duvaljki i pumpi. U fabrici sumporne kiseline sutra će početi produvavanje zaostalog SO2 gasa i to sušenim vazduhom. Ono će trajati jedan dan, a isto toliko trajaće i hlađenje kontaktnog reaktora. Tamo je, u prvoj etaži, temperatura 620 stepeni, a nakon produvavanja spustiće se na 300. Jednodnevnim hlađenjem, potom, temperaturu ćemo oboriti na 50 stepeni da bi unutra mogao da uđe čovek. Radovi će trajati pet dana, a zamenu oštećene opreme, cevovoda, filtera i katalizatora obaviće basenski radnici i lokalni izvođači radova.“ – kaže Dragan Nikolić, rukovodilac remonta.
Troškove sanacije posledica požara snosiće osiguravajuća kuća koja ima tu obavezu prema ugovoru zaključenom pre puštanja u rad novih pirometalurških postrojenja.