Prve anode bakra iz novih topioničkih postrojenja

0
BOR – U Topionici i rafinaciji bakra Rudarsko-topioničarskog basena Bor, u večeri između subote i nedelje, izlivene su prve anode bakra dobijenog novom tehnologijom topljenja koncentrata. Prva količina bakra potekla je oko 22 sata i 30 minuta, a savremena, fleš smelting tehnologija, kakvu ima samo mali broj topionica u svetu, za početak je isporučila 150 tona crvenog metala, odmah izlivenog u anode.
Prema rečima generalnog direktora Rudarsko-topioničarskog basena Bor Blagoja Spaskovskog, ovim je pokazano da celokupan sistem proizvodnje u topionici od ovog trenutka nesmetano funkcioniše.
„Republika Srbija ovim dobija veće učešće Bora u bruto društvenom proizvodu i razvoj uslužne prerade, viši standard, a meštani dobijaju i čisto nebo iznad svog grada“, naglasio je Spaskovski, uputivši čestitke i zahvalnost svima koji su doprineli da veliki posao bude uspešno okončan.  
Za zamenu tehnologije topljenja novom, savremenom autogenom jedinicom sa fabrikom sumporne kiseline koja ispunjava svetske ekološke standarde, uložen je 251 milion evra. A kao rezultat, osim čistog neba, donosi udvostručenu proizvodnju bakra, plemenitih metala i sumporne kiseline, pri čemu je projektovani kapacitet nove tehnologije do 400 hiljada tona koncentrata bakra godišnje. Novu topionicu i fabriku sumporne kiseline u Boru gradili su kanadski „SNC Lavalin“, podizvođač i vlasnik autogene fleš-smelting tehnologije „Otokumpu“, finska kompanija „Outotek“, a nadzor nad poslovima i lokalnim radovima poverenim „Energoprojektu“, obavio je Građevinski fakultet u Beogradu. Veliki deo ugrađenih elemenata proizveden je u Srbiji, a da bi prve anode i bile izlivene po novoj tehnologiji topljenja, u projektu izgradnje ukupno je angažovano oko 800 radnika.
Autor: Bojan Obradović

[iframe src=“//www.dailymotion.com/embed/video/x2o15yz“ width=“600″ height=“450″ frameborder=“0″ allowfullscreen=“allowfullscreen“ ]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *