„Reservoir Minerals“ preuzima „gornju zonu“ nalazišta „Čukaru Peki“

0

BOR – Nalazište „Čukaru Peki“ pored aerodroma u Boru, prema dosadašnjim istraživanjima, jedno je od najbogatijih rudom bakra i zlata u svetu. Ovo ležište je deo zajedničkog projekta „Timok“, čiji je vlasnik kompanija Rakita Exploration Bor u kojoj američka kompanija „Freeport McMoRan“ ima 55 odsto udela, a 45 odsto je u vlasništvu kompanije „Reservoir Minerals“ iz Vankuvera u Kanadi. Nalazište je podeljeno u dva dela takozvanu „gornju“ i „donju“ zona.

Početkom marta kompanija „Freeport McMoRan“, odlučila je da proda svoj udeo u gornjoj zoni sa nešto siromašnijom rudom. Za ovaj udeo bila je zainteresovana kanadska kompanija „Lundin Mining“ na čijem sajtu je objavljeno da je postignut dogovor da će za 262 i po miliona američkih dolara ova kompanija otkupiti udeo „Friporta“, ali je ostala mogućnost da se „Reservoir Minerals“ izjasni i po pravu preče kupovine otkupi udeo.

Prema podacima objavljenima na zvaničnom sajtu  „Rezervoir Mineralsa“

ova kompanija sklopila je dogovor sa drugom kanadskom rudarskom kompanijom „Nevsun Risorsiz“ o spajanju na projektu bakra „Timok“ odnosno nalazištu „Čukaru Peki“ kod Bora.

„Ovim spajanjem stvara se rudarska kompanija srednje veličine od sto odsto vlasništva u gornjoj zoni projekta. Zajednička kompanija biće finansirana budžetom Nevsuna i biće u poziciji da donese dobit preko jako uspešog razvojnog tima Nevsuna“, saopšteno je na sajtu Rezevoir Mineralsa.

„Friport MekMoran“ i dalje ostaje vlasnik 54 odsto udela u „donjoj zoni“ nalazišta „Čukaru Peki“, gde je, prema dosadašnjim istraživanjima nešto bogatija ruda.

Rezultati koji su do sada objavljeni pokazuju da u celom nalazištu  odnosno u gornjoj i donjoj zoni ukupno ima oko 65 miliona tona rude sa srednjim sadržajem bakra od 2,6 odsto po toni i zlata od 1,5 grama. Procenjeno je da se iz te rude može dobiti milion i 700 hiljada tona bakra i 98 tona zlata.

Nedavno je u štampi objavljeno da prema ekonomskoj studiji ovo ležište vredi sedam milijardi dolara i da će izveštaj uskoro biti predat Vladi Srbije, posle čega se očekuje i zahtev za dozvolu za eksploataciju. Pripreme za otvaranje rudnika trebalo bi, prema pisanju medija, da počnu 2019. godine, a samo ležište da postane operativno 2022. godina

[iframe width=“600″ height=“450″ src=“https://www.youtube.com/embed/RpbCBi2gPvo“ frameborder=“0″ allowfullscreen ]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *