RTB Bor u aprilu proizveo jedanaest odsto više bakra

0
a6cc10b270d60e07120c524bef4e58db

BOR – Projektovana prerada 400 hiljada tona koncentrata i proizvodnja 80 hiljada tona katoda godišnje u novim metalurškim postrojenjima Rudarsko-topioničarskog basena Bor, u aprilu je potpuno ostvarena. Dnevna prerada je povećana, a time su postignuti bolji ekonomski efekti na mesečnom nivou. Zadržano je i planirano iskorišćenje metala i sumpora od najmanje 98 odsto.

„Aprilska proizvodnja je 11 odsto veća od planirane, odnosno one koja je predviđena dizajnom nove topionice. Povećali smo dnevnu preradu na 1.550 tona šarže i tako sada postižemo bolјe ekonomske efekte na mesečnom nivou. U isto vreme smo, što je vrlo važno, zadržali planirano iskorišćenje metala i sumpora od najmanje 98 odsto. Veća prerada, dakle, neće ugroziti emisiju iz metalurških agregata jer imamo apsolutnu kontrolu nad tehnoloških postupkom dobijanja bakra“,  istakao je Boban Todorović, direktor TIR-a.

Prema rečima generalnog direktora basena, Blagoja Spaskovskog, aktuelna proizvodnja je dokaz da kapacitet prerade u novoj topionici može da se poveća za 20 do 25 odsto bez dodatnih ulaganja. Prema njegovim procenama, uz određena ulaganja, mogući su još bolji rezultati.

„Fleš-smelting tehnologija je najmodernija u svetu, ona koja sopstvenu sirovinu, sumpor iz koncentrata, troši kao energent. Borski metalurzi su je osvojili i savladali nešto što je svetsko savršenstvo. Već smo povećali preradu i na taj način pojeftinili proizvodnju, bez centa ulaganja. Sada radimo na tome da stvorimo uslove u kojima će ova topionica moći godišnje da preradi 600 – 650 hilјada tona koncentrata i to sa minimalnim ulaganjem. Jer, ako uložimo ne više od pet miliona dolara u zamenu katalizatora, ojačavanje linija i pojačavanje protoka, odnosno „vuče“, kako to topioničari i sumporaši kažu, prerada se bez ikakvih problema može podići za 50 odsto. Pritom, koncentraciju sumpor-dioksida zadržavamo na 125 pipiema. Uveren sam da to možemo da postignemo, a dokaz imamo u susednom Pirodopu koji je dizajnirani kapacitet prerade pola miliona tona koncentrata godišnje podigao na milion i 150 hilјada tona. Povećanjem kapaciteta prerade i proizvodnje obaraju se režijski troškovi i rad nove topionice postaje isplativ. Ona je već sada isplativa sa ekološkog aspekta, a biće još bolјe kada uložimo u rudarstvo i tako dođemo do više sopstvenog koncentrata“, kaže Spaskovski.

Veću preradu sopstvenog koncentrata, prema rečima generalnog direktora, garantuju već overene basenske rudne rezerve sa milijardu i 355 miliona tona, ali i novootkrivena nalazišta bakra i zlata.

[iframe frameborder=“0″ width=“480″ height=“270″ src=“//www.dailymotion.com/embed/video/x488d89″ allowfullscreen ]
RTB Bor u aprilu proizveo jedanaest odsto više… by rtvbor

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Radio Bor 103.1 MHz
LIVE
Klik FM 99.5 MHz
LIVE