Svetski dan kontracepcije
BOR – Pod sloganom „Upoznaj svoje opcije“, 26. septembra obeležava se Svetski dan kontracepcije, čiji je cilj podsticanje mladih ljudi u pogledu prihvatanja odgovornosti za kontracepciju i upoznavanja svih metoda kontracepcije koje su im na raspolaganju.
„Kontracepcija je pre svega važna da bi zaštitila ženu od neželjene trudnoće koja se, praktično, završava abortusom koji sa sobom nosi rizike po zdravlje žene, naročito kada su u pitanju nerotkinje ili žene koje se još nisu ostvarile kao majke, jer su moguće razne komplikacije koje kasnije mogu dovesti do problema začeća ili akutnih problema koji mogu biti vrlo komplikovani„, kaže dr Jelena Jovanović ginekolog – akušer u borskoj Opštoj bolnici.
Postoji više od 15 različitih metoda kontracepcije koje se međusobno razlikuju po efikasnosti, načinu upotrebe, prednostima i nedostacima.Bez obzira na savremenu medicinu, mnogi parovi i dalje pribegavaju prekinutom snošaju ili računanju plodnih dana, ali lekari apeluju, pre svega na mlade parove, da ovo nije adekvatna zaštita ni od neželjene trudnoće, ni od polno prenosivih bolesti. Mladim parovima preporučuje se čak kombinovanje vidova kontracepije, radi potpune zaštite.
„Nešto što se najčešće preporučuje, u zavisnosti od toga da li je žena rađala ili ne, su hormonska kontracepcija i intrauterini uložak. Kod nerotkinja najčešće preporučujemo hormonsku kontracepciju, ženama koje su rađale hormonsku kontracepciju i hormonsku spiralu, dok se barijerne metode, tipa kondom, preporučuju u kombinaciji sa hormonskom kontracepcijom, jer predstavljaju zaštitu i od neželjene trudnoće i od seksualno prenosivih bolesti„, kaže dr Jelena Jovanović.
Statistika pokazuje da je na svetskom nivou, više od 40 odsto trudnoća neplanirano, a od toga se skoro polovina završava namernim prekidom trudnoće. Kontracepcija svake godine spreči 188 miliona neplaniranih trudnoća, zbog čega je broj abortusa niži za 112 miliona.