SRBIJA, BOR – Svetski dan kontracepcije, različitim akcijama i predavanjima, širom sveta obeležava se sa ciljem da se podstaknu mladi ljudi da prihvate odgovornost za kontracepciju i upoznaju sve vidove kontracepcije koje su im na raspolaganju. Ipak, bez obzira na savremenu medicinu, podaci različitih studija pokazuju da tek 18 odsto seksualno aktivne populacije u Srbiji koristi neki vid moderne kontracepcije, dok mnogi parovi i dalje pribegavaju prekinutom snošaju ili računanju plodnih dana.

 „Pre svega bih naglasio da postoje takozvane moderne metode kontracepcije, kontraceptivna pilula, spirala, kondom i hormonski flaster, kao i tradicionalne metode – prekid snošaja i računanje u odnosu na plodne dane. U Srbiji tek 58 odsto žena koristi bilo koji vid kontracepcije, a samo 18 odsto njih koristi moderne metode kontracepcije. Naglasio bih da se mladim parovima, koji često menjaju partnere, preporučuje čak kombinovanje metoda kontracepije. Kontraceptivne pilule trebalo bi da koriste kao zaštitu od neželjene trudnoće, ali i prezervativ, kao zaštitu od polno prenosivih bolesti“ – rekao je dr Zvonko Pantić, načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja u Boru.

 Na svetskom nivou, više od 40 odsto trudnoća godišnje je neplanirano, a od toga se skoro polovina završava namernim prekidom trudnoće. I borski lekari susreću se sa ovom problematikom, upozoravajući na činjenicu da Zakon dozvoljava devojkama starijim od 16 godina da odluku o abortusu donose bez znanja i odobrenja roditelja.

 „Nažalost, susrećemo se sa takvim slučajevima. Devojčicama nakon 16. godine dozvoljeno je da bez saglasnosti i znanja roditelja prekinu trudnoću. Ranije je mlađima od 18 godina bila neophodna saglasnost roditelja, sada nije tako, pa sve te devojčice koje žele da prekinu trudnoću neretko odlaze u neki drugi grad gde to obave. Srbija je poznata po tome da godišnje i do nekoliko hiljada devojčica prekine trudnoću, pa se moramo potruditi da informisanjem mladih promenimo ovu negativu statistiku“ – dodao je Pantić.

 Na raspolaganju je danas više od 15 različitih metoda kontracepcije, koje se međusobno razlikuju po efikasnosti, načinu upotrebe, prednostima i nedostacima. Važno je da mladi budu informisani o raspoloživim mogućnostima, kao i da o njima razgovaraju sa partnerom i lekarom i tako donesu promišljenu odluku koja je metoda za njih najadekvatnija.

[iframe frameborder=“0″ width=“600″ height=“450″ src=“//www.dailymotion.com/embed/video/x37uf3l“ allowfullscreen ]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *