U borskoj bolnici prijavljivanje beba elektronskim putem
U borskom porodilištu počela je primena projekta Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave „Bebo, dobro došla na svet“. Za primenu ovog projekta obučena su dva radnika borske Bolnice, a u toku je obuka još dve medicinske sestre u porodilištu.
Ideja projekta „Bebo, dobro došla na svet“ je da roditelji već u bolnici mogu besplatno u veoma kratkom roku elektronskim putem da prijave rođenje bebe. Za mesec dana na adresu prebivališta roditelja biće poslata i sva potrebna dokumenta – izvod iz matične knjige rodjenih i kartica zdravstvenog osiguranja, a po potrebi kasnije mogu da preuzmu uverenje o državljanstvu i prijavu boravišta. Prijavljivanje i vađenje dokumenata roditeljima je oduzimalo dosta vremena, a sada samo sat i to u prodilištu.
„Kada dođe u porodilište majci je potrebna samo lična karta. Neophodno je da su se supružnici dogovorili o imenu deteta i rešili bračno stanje. Takođe oni moraju da daju saglasnost za korišćenje podataka, a mi ih elektronskim putem prikupljamo, rekao je šef Odseka za primenu IKT u borskoj Bolnici Mladen Dumitrašković.
Od početka primene ovog projekta u borskom porodilištu elektronskim putem prijavljene su četiri bebe. Za primenu ovog projekta za sada su ovlašćena dva radnika borske Opšte bolnice, a u toku je obuka još dve medicinske sestre u porodilištu.
„Ništa nije komplikovano, a roditelji su zadovoljni što ne moraju da idu u ustanove već sve tu završe, kaže viša ginekološko akušerska sestra Marija Ranđelović.
U slučaju da je bebi pre dostave dokumenata potrebno lečenje to će joj biti omogućeno uz pomoć knjižice majke. Sva ostala dokumenta roditelji mogu da obezbede u Policijskoj upravi i Matičnoj službi. Važno je da je proces prijavljivanja počeo što će im značajno olakšati prikupljanje uverenja.
