Upotreba antidepresiva
BOR – Prema evidenciji Fonda za zdravstveno osiguranje potrošnja lekova za smirenje se u Srbiji smanjila za trećinu. Ranije je mesečno izdavano 730.500 kutija anksiolitika ,dok se sada o trošku Fonda izda 572.000. Do smanjenja je došlo posle uvođenja pravila da izabrani lekar može da propisuje pacijentima lekove za smirenje samo tri meseca u toku jedne godine, a da za nastavak terapije treba mišljenje psihijatra, neuropsihijatra ili neurologa. Međutim u apotekama se nije smanjila potrošnja anksiolitika, jer sada građani umesto na recept kupuju sedative na osnovu izveštaja lekara ili na takozvani privatni recept koji je ispisan na običnom papiru uz faksimil lekara.
„Jedan od najtraženijih lekova za smirenje „bromazepam“ koji košta 82 dinara naši pacijenti uglavnom sami kupuju uz faksimil lekara, jer im se tako više isplati. Ali ja sam lično protiv zloupotrebe lekova za smirenje. Oni su naravno potrebni u mnogim terapijama , tako da ih pacijentima propisuju pored psihijatara, neurologa i neuropsihijatara i internisti na primer,ali sedativi generalno ne mogu da reše naše probleme. Naši pacijenti su često skloni da ih piju u svakoj prilici, a to naravno nije dobro. Tačno je i da živimo u vreme krize, kada ljudi gube posao i zdravlje, ali anksiolitici kao i svi drugi lekovi imaju i svoje neželjeno dejstvo , ostavljaju trajne posledice na zdravlje i stvaraju zavisnost kod pacijenata. Zato sam ja protiv uzimanja sedativa bez konsultacije sa lekarom“, kaže dr Slađana Jovanović, načelnik Službe opšte medicine Doma zdravlja u Boru.
[iframe frameborder=“0″ width=“480″ height=“270″ src=“//www.dailymotion.com/embed/video/x2fu72l“ allowfullscreen ]
