SRBIJA, BOR – Klimatske promene i ekstremne temperature su sve prisutnije i u našoj zemlji  tako da su postali uobičajeni prelazi temperatura iz minusa u plus, zbog čega se sve češće govori o uticaju vremena na zdravlje. Dokazano je da u zavisnosti od uticaja vremena, postoji 13 grupa bolesnika koji su osetljivi na vremenske prilike, među kojima su reumatičari, astmatičari, srčani bolesnici, bolesnici sa hipertenzijom i anginom pektoris, oni koji imaju čir na dvanaestopalačnom crevu i želucu,kao i pacijenti koji pate od raznih psihičkih tegoba.

Nagle temperaturne promene najčešće su kod nas praćene izveštajima Hitne pomoći koji nam govore da je zbog naglih promena vremena bilo  mnogo intervencija  pre svega kod srčanih bolesnika i astmatičara. U prilog tome govori nam i podatak da je jedna ekipa Hitne službe u Boru ove nedelje bila stalno na terenu, a za to vreme je u Službi hitne pomoći dežurao lekar iz Službe opšte medicine. Naša ekipa je zatekla na dežurstvu  dr Slađanu Jovanović, načelnika Službe opšte medicine Doma zdravlja u Boru:

„Juče smo u Hitnoj službi imali 17 terena, što je zaista previše. A sve su to bili pozivi sa ozbiljnim razlogom, jer nagle promene temperature iz minusa u plus  dovode  do pogoršanja zdravlja  hroničnih bolesnika, pre svega astmatičara i kardio vaskularnih  bolesnika.Nauka je dokazala da ni fizički, ni psihički zdrave osobe nisu imune na promene koje se dešavaju u atmosferi. A najosetljivije kategorije stanovništva su reumatičari, srčani bolesnici, astmatičari, oni koji imaju čir na  dvanaestopalačnom crevu i želucu,kao i pacijenti koji pate od raznih psihičkih problema“.

Izučavanje uticaja vremena na zdravlje je multidisciplinarna oblast, u kojoj učestvuju prognostičar, klimatolog i lekar.U našoj zemlji, u Republičkom hidromoteorološkom zavodu svakodnevno se vodi evidencija vremenskih faza, koja govori koji pacijenti su u određenim vremenskim uslovima ugroženi.

Saveti lekara se, uglavnom, svode na to da hronični bolesnici redovno uzimaju terapiju, da se ne zamaraju fizički i psihički i da izlaze u najtoplijem delu dana.

„Vremenske promene fiziološki su stres na koji organizam pokušava da se prilagodi, a pri tom telo zdrave i telo bolesne osobe različito reaguju, pa bi trebalo poslušati naše savete“, kaže dr Slađana Jovanović.

[iframe frameborder=“0″ width=“480″ height=“270″ src=“//www.dailymotion.com/embed/video/x3qtp7q“ allowfullscreen ]
Uticaj vremena na zdravlje, 06. februar 2016… by rtvbor

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *