46. Kao partizani iz šume
Prođoše još jedni izbori. Nova koalicija, novi predsednik opštine, novi upravni odbori i direktori javnih preduzeća…
Sve novo. I sve gore.
Pre nego što novajlije preuzeše dužnost, osvanu crni petak u TV Bor.
Tri neznanca prođoše pored portira kao pored turskog groblja. Sekretarica ne stiže ni usta da otvori, a oni bez reči upadoše u praznu direktorovu kancelariju.
– Molim vas, direktor nije tu… Ko ste vi?
– Mala, zovi bivšeg direktora – naglasi Debeli reč “bivšeg”.
– Direktor je kod predsednika opštine.
– Nema više šta da traži kod predsednika – preseče Dugi i namignu Debelom i Ćelavom.
– Ako traži pare za vaše plate, reci mu da se ne muči. Ja preuzimam dužnost direktora – reče Ćelavi.
– Slušaj, mala, zovi bivšeg direktora da izvršimo primopredaju. Nemamo vremena za gubljenje – obrecnu se Debeli.
– I donesi tri kafe i viski – naredi Dugi.
Od tog trenutka u TV Bor viski je tekao potocima, a plata iz opštinskog budžeta stizala je sve ređe.
Ćelavi postade direktor, Dugi njegov zamenik, a Debeli se otisnu u političare.
Dotadašnje tiho propadanje TV Bor naglo dobi ubrzanje.
Bivši direktor, uplašen podnošenjem krivične prijave, ode na bolovanje.
Bivši glavni i odgovorni urednik bi degradiran u novinara početnika.
Početnici postadoše vodeći novinari i urednici.
Selena odmah bi unapređena u odgovornog urednika.
Sindikat povede štrajk zbog sve manje i sve neredovnije plate. Pod stalnim mobingom, ili pod nagodbom, predsednik Sindikata podnese ostavku.
TV Bor, Centar za kulturu i Sportski centar postadoše poligon za pranje para i zapošljavanje zaslužnih koalicionih partnera i njihove rodbine.
Plata sve manja, a zaduženja sve veća…
Polako, ali sigurno, TV Bor klizi u stečaj.
Ili u likvidaciju?
Ili u prodaju za male pare?
Na sve ovo, i još gore, upozoravam godinama. Niko mi ne veruje.
– Može li biti gore od ovoga? – uvek čujem isto pitanje.
– I od goreg ima gore – upozoravam, ali niko ne veruje dok se sam ne uveri.
Retki su oni koji, makar i kasno, rezignirano priznaju:
– Bio si u pravu.
– Ja sam uvek u pravu – smejem se i ja rezignirano. – Ali šta imam od toga?
Tek sada je mnogima postalo jasano zašto su Debeli, Dugi i Ćelavi onako bahato upali u TV Bor i na brzinu preuzeli vlast.
Sada, kada je kasno, zlokobno odzvanja u ušima rečenica kojom je Dugi mobilnim telefonom referisao svom nalogodavcu kako su preuzeli TV Bor:
– Ovde su sve same ovčice. Upali smo kao partizani iz šume i odmah su podvili repove. Sve je to uplašeno i razjedinjeno. Uspeli smo, šefe…
nastaviće se…
Autor: Miloljub Milošević, bivši novinar TV Bor
(Iz neobjavljenog romana „Kako sam preskočio svoju senku“)
