Novi način dostavljanja podataka za katastar kontaminiranih lokacija
BOR – Na sastanku u Boru, organizovanom za predstavnike jedinica lokalne samouprave, predstavljen je izveštaj preliminarnih istraživanja koji je Agencija za zaštitu životne sredine uz pomoć agencije UN za životnu sredinu realizovala u prethodne dve godine na širem području grada Bora.
„Agencija za zaštitu životne sredine i multisektorska radna grupa više institucija, realizovala je istraživanja na četiri lokaliteta, tri uz Borsku reku: uzvodno, nizvodno i na području sela Slatine i jedan u okviru kompleksa Topionice. Rezultati jesu pokazali pritiske na zemljište i povećane koncentracije određenih teških metala i došli smo na sastanak da bi predstavili rezultatima i daljim koracima. Dalji koraci bi bili detaljnija istraživanja i utvrđivanje i ukupnih i pristupačnih sadržaja teških metala kao i praćenje sadržaja teških metala u biljnim proizvodima“, kaže Dragana Vidojević, šef Odseka za indikatore i izveštavanje Agencije za zaštitu životne sredine.
Nova zakonska regulativa za grad Bor značiće obavezu izrade godišnjeg monitoringa i zaštite zemljišta.
„Lokalna samouprava će u narednom periodu kada Ministarstvo zaštite životne sredine donese nova podzakonska akta Zakona o zaštiti zemljišta imati obavezu izrade godišnjeg programa monitoringa, praćenja zemljišta i izrade plana zaštite zemljišta na području lokalne samouprave. Podzakonska akta se rade i grad Bor će sledeće godine imati obavezu da uradi akta i sprovede mere zaštite zemljišta“, ističe Dragana Vidojević, šef Odseka za indikatore i izveštavanje Agencije za zaštitu životne sredine.
Uz predstavljanje novih zakonskih regulativa za predstavnike gradova i opština organizovana je i obuka za dostavljanje podataka o zagađenim, ugroženim i degradiranim zemljištima, koji će se uvoditi u Katastar kontaminiranih lokacija.
