Oprezan boravak u prirodi zbog zmija
Zmije su, kažu zoolozi, čistači prirode jer regulišu broj glodara koji su prenosioci mnogih zaraznih bolesti od kojih obolevaju i ljudi. Njihovo hvatanje i ubijanje je u Srbiji zabranjeno zakonom. U Boru ne postoji služba koja se bavi ovim poslom i zato iz lokalnih udruženja savetuju da se, u slučaju njihove pojave, životinja ne dira, a da se eventualni ujed zbrinjava isključivo u zdravstvenoj ustanovi.
BOR – Sezona odmora je u punom jeku tako da je sve više građana koji borave u prirodi, a boravak u prirodi podrazumeva i određene načine ponašanja i opreza posebno na mestima gde može doći do susreta sa zmijama. Iz tog razloga trebalo bi se adekvatno obući, pažljivo se kretati u gustom rastinju i na kamenitom tlu i odabrati čist prostor za odmorište. S obzirom na to da zmija reaguje na vibracije trebalo bi se kretati tako da se proizvodi buka. U naseljenim mestima mora se voditi računa o higijeni prostora koji se koristi za rad, odmor i boravak ljudi i životinja. Važno je redovno kositi travu, uklanjati šiblje i divlje rastinje, eliminisati glodare koji su najčešći plen zmija. Upućeni kažu da zmija nikada neće napasti ako nije ugožena, a ukoliko se desi ujed, savet je nikako ne preduzimati mere na svoju ruku već u najkraćem roku potražiti pomoć lekara.
„Ujed zmije je u malom procentu smrtonosan. U slučaju ujeda najugroežnija su deca, starije osobe, srčani bolesnici… Nije preporučljivo da ljudi sami isisavaju otrov, da samostalno daju serume, jer se to radi u zdravstvenim ustanovama, a ova vrsta cepiva čuva se u posebnim uslovima„, naglašava Danijel Aleksić iz Planinarskog društva “ Dubašnica“ Zlot.
U urbanom delu Bora može dođi do susreta sa belouškom i smukom, koje se smatraju bezopasnim, neotrovnim zmijama. U planinskom kraju, pre svega Lazarevom kanjonu i oko planine Stol živi poskok, zmija otrovnica koje se treba kloniti, dok je šarka, takođe otrovna zmija gotovo isčezla iz ovog dela Srbije.
